Szinte lehetetlen az összes olasz bort bemutatni, mivel Olaszországnak nem nagyon van olyan vidéke, amely ne lenne alkalmas a szőlőtermesztésre.
Világhírűek helyi boraik: barolo, sangiovese, frascati, lambrusco, chianti ecc.
Leggyakoribb színek: rosso, bianco, nero (mélyvörös), rosato (rozé), grigio (egyfajta fehér), rosso rubino.
Érdekességek:
vino battezzato: "megkeresztelt bor" = vizezett bor
vino cotto: "főtt bor" - édes szőlőből készült szirup, sütemények készítéséhez
vino da taglio: magas alkoholtartalmú bor
vino da tavola: asztali bor (étkezésekhez ajánlott)
vino di bosco: erdei bor
vino di mele: almabor (alacsony alkoholtartalmú)
vino di miele: mézbor (mézsör)
vino di palma: pálmafélékből készült alacsony alkoholtartalmú ital
vino giovane: újbor
vino nero: sötét, testes vörösbor
Az Alpok lábánál
Piemonte szorosan az Alpok karéjához tapad. Itt a nebbiolo a legfontosabb és legismertebb minőségi szőlőfajta. Piemonte leghíresebb borai: a barolo és a barbaresco. Mindkét borfajtát kizárólag nebbiolóból préselik.
A pezsgők kedvelőinek ismerős lehet az Asti név, mely fehérborból készült édes pezsgőre utal, melyet a Piemonte tartományban honos Muscat szőlőfajtából nyernek.
Toscana
Olaszország szívének történelmi dombjai - a bőséges napsütés és kedvező hőmérséklet a legmegfelelőbb területet biztosítja a kiváló borok számára.
A Chianti, a Brunello di Montalcino és a Vino Nobile di Montepulciano az etruszkok földjéről származik. Ez a varázslatos vidék az enyhe dombjaival, a jellegzetes ciprusfáival és a régi kúriákkal a bortermelés csodaországa az észak-európaiak számára. Itt a sangiovese és számos továbbnemesített változata, mint például a sangioveto, a brunello, a prugnolo gentile játssza a prímet.
Elhagyva a három legjelentősebb toszkán régiót - Chianti-t, Montalcinot és Montepulcianot - számos tengerparthoz közeli területet fedezhetünk fel, ahol ízletes borokat találhatunk. Emilia-Romagna, Umbria régióiban termő borok talán a legkevésbé híresek az olasz borok közül: Lambrusco, Frascati.
Dél-Olaszország
Már az ókori görögök termesztettek itt szőlőket bortermelés céljából. Évszázadokon keresztül hatást gyakorolt a régióra a spanyol, arab, főníciai jelenlét is. A dél-olaszországi bortermelés a vörösborok köré összpontosul. Szardínia szigetén is folyik bortermelés, igazából Szicília tartozik még az olaszországi borrégiók élvonalába, mely a Marsala nevű védett asztali boráról ismert.
Campania az aglianico szőlőfajtával és a vulkanikus eredetű hegyoldalakkal a legjobb feltételekkel rendelkezik ahhoz, hogy ott jó vörösborok készüljenek.